Taka infekcja może bowiem prowadzić do różnego rodzaju ciężkich schorzeń.
Alergia jest reakcją układu immunologicznego na alergeny. Najczęściej występującymi alergenami są pyłki, pleśń, sierść zwierząt, kurz i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Natomiast do objawów zaliczamy katar, swędzenie, zatkany nos oraz zatkane uszy.
Jednak aby wiedzieć jakich alergenów powinno się unikać należy skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania tzw. testy skórne.
Najczęściej alergia dotyka rejony ucha środkowego. Dzieje się tak ponieważ zostaje uwolniona histamina z komórek tucznych, które znajdują się w uchu środkowym. W jej wyniku dochodzi do obrzęknięcia trąbki słuchowej, co w efekcie powoduje brak swobodnego przepływu płynu surowiczego. Końcowym efektem jest zapalenie ucha i zatkane uszy.
Jakie objawy towarzyszą zapaleniu ucha?
Alergią mogą być dotknięte trzy sekcje: ucho środkowe, ucho wewnętrzne i ucho zewnętrzne.
Tak jak wcześniej zostało opisane w uchu środkowym dochodzi do obrzęku i blokady przepływu płynu surowiczego, który powoduje stan zapalny. Natomiast w uchu zewnętrznym dochodzi do zapalenia wewnętrznego jak i zewnętrznego. Przyczyną może być uczulenie na zwierzęta a nawet perfumy.
Wśród najczęściej występujących objawów alergicznego zapalenia ucha wyróżniamy:
- upośledzenie słuchu,
- obrzęk ucha,
- silne swędzenia ucha,
- wystąpienie wysokiej gorączki,
- wydzielina z ucha,
- uczucie pełności ucha,
- szumy uszne,
- krwawienie ucha.
Czy można wyleczyć alergiczne zapalenia ucha?
Najczęściej stosuje się dwie metody leczenia: objawowe oraz przyczynowe. Przede wszystkim zanim dojdzie do któregokolwiek leczenia, powinno się odbyć wizytę u alergologa. Podczas takiej wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad. Dobrze jest jeśli chociaż w małym stopniu znamy przyczynę alergii typu jaki produkt nas uczula. Jeśli nie to lekarz wykona badanie z krwi lub badanie na skórze. Na podstawie takich badań lekarz jest w stanie określić co nas uczula.
Bardzo często w początkowej fazie lekarze próbują leczyć alergię objawowo czyli podaje się leki przeciwhistaminowe. Jest to seria leków, która zmniejsza ilość śluzu jednak może mieć efekt uboczny powodujący senność. Dodatkowo zaleca się stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej.
Jeżeli powyższe metody nie pomagają stosuje się leczenie przyczynowe czyli usuwa się przyczynę alergii. Usuwanie to może polegać na wyeliminowaniu z diety produktów, które uczulają. Niekiedy stosuje się immunoterapię. Jest to metoda, polegająca na podaniu szczepionki przeciwko alergii.
Każde zapalenie powinno być szybko leczone, ponieważ nie leczone może doprowadzić do trwałych uszkodzeń struktur, które odpowiadają za przewodzenie dźwięku.
Należy pamiętać, że bardzo często dzieje się tak, że ubytek słuchu może być tymczasowy i może powrócić od razu po ustąpieniu objawów. Alergia jak każda inna choroba wymaga leczenia i regularnych konsultacji lekarskich bo tylko odpowiednie podejście do choroby zagwarantuje szybką poprawę zdrowia.