Spowodowane jest zazwyczaj brakiem ruchu lub długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji. W niektórych przypadkach jest uwarunkowane genetycznie.
Na rozwój żylaków ma wpływ wiele czynników takich jak płeć, ciąża czy wyżej wspomniane predyspozycje genetyczne. Wyróżniamy żylaki wtórne i pierwotne.
Żylaki pierwotne rozwijają się samoistnie. Zazwyczaj ich przyczyną jest styl życia oraz wady genetyczne. Natomiast żylaki wtórne to takie, które powstają w wyniku stanów chorobowych. Wśród takich jest zapalenie żył głębokich.
Żylaki rozwijają się bardzo powoli i w początkowej fazie nie dają żadnych konkretnych objawów. Dopiero w późniejszej fazie na skórze zaczynają pojawiać się pajączki naczyniowe. Tak zwane drobne znaki na skórze w postaci rozszerzonych żyłek podskórnych.
Dolegliwości związane z żylakami najczęściej nasilają się w ciągu dnia. Do ich objawów możemy zaliczyć:
- bolesne kurcze mięśni łydek,
- zespół niespokojnych nóg,
- ból nad zmienioną żyłą,
- uczucie ciężkich nóg,
- tępe bóle kończyn.
W kolejnych zaawansowanych fazach na nogach mogą pojawiać się zmiany skórne, owrzodzenia czy też obrzęk. Wraz ze wzrostem rozwoju choroby wzrasta niewydolność żył. Towarzyszy temu coraz więcej rożnych dolegliwości. Nieleczona choroba może doprowadzić do zakrzepowego zapalenia skóry, zapalenia zakrzepowego żył powierzchniowych oraz krwawienia.
W przypadku leczenia najważniejsze jest odpowiednie rozpoznanie choroby oraz dobranie najbardziej skutecznej metody leczenia. W tym przypadku wykonuje się takie zabiegi jak:
- usuwanie żylaków metodą SVS,
- leczenie żylaków RFITT/CELON,
- leczenie żylaków laserem,
- skleroterapia,
- miniflebektomia,
- metoda klasyczna stripping.
Podstawowym badaniem w rozpoznaniu żylaków jest badanie usg. Jest to badanie, które odbywa się w pozycji stojącej. Lekarz za pomocą głowicy, którą przesuwa po nodze sprawdza stan żył. Inna metoda zwana SVS polega na usuwaniu żylaków za pomocą pary. Jest to zabieg mało inwazyjny a zarazem bardzo skuteczny. Działa to na zasadzie zamykania żył pod wpływem przegrzanej pary wodnej. Jest to zabieg po którym pacjent może od razu wrócić do domu. Nie wymaga dalszej hospitalizacji. Natomiast laserowe usuwanie żylaków polega na naświetlaniu pnia żyły, który powoduje obkurczanie oraz zamknięcie żyły niewydolnej. Jest to również zabieg mało inwazyjny i wymaga znieczulenia tylko miejscowego. Do klasycznych metod zaliczamy stripping czyli usuwanie żylaków przez nacięcia skóry w pachwinie i wyrywanie całej żyły. Zabieg zazwyczaj kończyn się założeniem szwów i wymaga kilku dniowej hospitalizacji.
W przypadku tej choroby bardzo istotne jest zapobieganie powstawaniu żylaków. Najważniejsze aby w początkowej fazie usprawnić odpływ krwi. Takie działania bardzo często wspierane jest lekami po to by usprawnić i wzmocnić ściany naczyń krwionośnych. Dodatkowo zaleca się stosowanie opasek uciskowych lub rajstop, które powodują zmniejszenie średnicy naczynia żylnego. Kolejna metoda to zmiana dotychczasowych nawyków. Czyli podczas długotrwałego siedzenia zaleca się krótką gimnastykę lub wyprostowanie nóg w pozycji leżącej raz na jakiś czas.
Przede wszystkim zmiana siedzącego trybu życia na bardziej aktywny jest dla naszego organizmu sukcesem. Pozwoli uniknąć wielu chorób a dzięki temu zyskać lepsze samopoczucie. Należy pamiętać, że każdej chorobie jest łatwiej zapobiec niż ją wyleczyć.