Wiedzieliście, że każdy z nas ma hemoroidy? Dlaczego jednak u niektórych powodują chorobę hemoroidalną?

29.07.2016
0
Wiedzieliście, że każdy z nas ma hemoroidy? Dlaczego jednak u niektórych powodują chorobę hemoroidalną?
Choroba hemoroidalna dotykać może nawet 60% społeczeństwa. Bardzo często jednak pacjenci nie zgłaszają się do lekarza - dlaczego?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, iż każdy człowiek ma hemoroidy, do czasu aż nie zaczną się powiększać i uprzykrzać nam życia. Hemoroidy zwane również guzkami krwawniczymi to małe poduszeczki wypełnione krwią. Mają bardzo ważne zadanie - zatrzymywanie kału i zatrzymywanie wydostawania się gazów. Kiedy zbliża się wypróżnienie krew z hemoroidów cofa się, tym samym robiąc miejsce dla stolca. 

Jak to się więc dzieje, że w niektórych przypadkach hemoroidy powodują ból i rozpoczyna się tzw. choroba hemoroidalna? Głównymi przyczynami jej powstawania mogą być między innymi: zaparcia, brak ruchu, otyłość, przyjmowanie leków przeczyszczających, ciąża, czy poród. Istnieje również grupa zawodów i sportów zwiększających ryzyko pojawienia się choroby, między innymi często zmagają się z nią zawodowi kierowcy, czy osoby uprawiające kolarstwo. 

Jak już wspominaliśmy choroba hemoroidalna dotyka nawet 60% społeczeństwa, statystycznie po 30-40 roku życia. Powstały stan zapalny uniemożliwia całkowite wypróżnienie, co prowadzi do podrażnienia hemoroidów i utraty ich elastyczności. Jak więc można zdiagnozować rozwój choroby hemoroidalnej? Pierwszym sygnałem do niepokoju powinna być krew znajdująca się na papierze toaletowym, lub bieliźnie. Kolejnym objawem powstałego zapalenia jest świąd i pieczenie w okolicach odbytu. Z czasem objawy zaczynają się nasilać, a także dochodzi do nich ból. Chory może także zauważyć, iż guzki krwawnicze nie wracają na swoje miejsce, a jedynym sposobem jest ręczne wsunięcie ich do pozycji wyjściowej. 

Hemoroidy powinny zostać skonsultowane z proktologiem, w celu wykluczenia groźniejszych chorób i sprawdzenia rozwoju choroby. Niestety bardzo często zdarza się, że ze względu na wstyd chorego wizyta u lekarza przeciąga się. Należy pamiętać, że im dłużej zwleka się z konsultacją, tym cięższe leczenie zostanie wprowadzone. 

Jeżeli hemoroidy zaczną doskwierać należy po pierwsze uregulować wypróżnienia. Jak tego dokonać?

1. Pamiętaj o aktywnym trybie życia.

2. Spożywaj odpowiednią ilość płynów.

3. Unikaj alkoholu i słodyczy.

4. Spożywaj produkty zawierające duże ilości błonnika, np. otręby.

Równie ważne co uregulowanie wypróżniania jest leczenie stanu zapalnego. Do tego celu stosuje się: maści, czopki, kremy, czy tzw. nasiadówki. 

Czasem jednak sama zmiana rytmu wypróżnień i leczenie farmakologiczne nie wystarczają. W takim przypadku konieczne będzie operacyjne leczenie choroby hemoroidalnej. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów wyróżnia się:

-  skleroterapię, czyli wykonywanie zastrzyków w guzek, powodujących z czasem jego wypadnięcie

- fotoagulację, polegającą na poddawaniu guzków leczeniem światłem halogenowym, powodującym z czasem również jego odpadnięcie

- krioterapię, wykorzystującą zamrażanie guzków, co prowadzi do ich martwicy

- zakładanie gumowych obrączek

- chirurgiczne wycięcie guzków

- Metodę Longo - podczas trwającego 8-10 minut zabiegu, usuwa się staplerem, czyli tzw. zszywaczem hemoroidy. Jest to metoda bezbolesna i można po 2,3 godzinach wrócić do domu.

- terapię zespoloną

Początkową fazę choroby hemoroidalnej można spróbować wyleczyć środkami dostępnymi w aptece, między innymi: preparatami miejscowo znieczulającymi, np. czopkami Hemorol, żelem Emorect, czy maścią bądź czopkami z hydrokortyzolem.

Pomimo tego, że dla wielu ludzi problemy z hemoroidami są wstydliwe, należy podkreślić, że same nie znikną. Tylko wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwoli na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego jeżeli podejrzewasz u siebie tę chorobę - zgłoś się do lekarza.

Napisz komentarz

Podobne artykuły