Kamica nerkowa to choroba, która jest związana z odkładaniem się złogów ze znajdujących się w moczu składników mineralnych i organicznych. Ich niewydalenie prowadzi do zakażeń i zastoju moczu, co w konsekwencji powodować może nawet uszkodzenie miąższu nerki. W związku z różnorodnością przyczyn i cech występowania kamicy wyróżniamy jej następujące rodzaje:
- cystynowa, wynikająca z wady wrodzonej;
- szczawianowa;
- moczanowa;
- fosforanowa.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, kamica nerkowa może zostać odkryta przypadkiem. Jednak bardzo często kamica nerkowa może powodować bardzo bolesne objawy, takie jak:
- nudności i wymioty;
- wzdęcia;
- ból promieniujący do lędźwi, określany jako silny, promieniujący ku dołowi (nazywany kolką nerkową);
- osłabienie;
- ból podczas uderzenia w okolicy nerek.
Osobą zajmującą się leczeniem kamicy nerkowej jest nefrolog. To pod jego opieką, chory z podejrzeniem kamicy nerkowej wykona odpowiednie badania. Zazwyczaj pomocne podczas stwierdzenia kamicy nerkowej jest: badanie moczu, RTG, USG jamy brzusznej, a także wykonanie tomografii komputerowej. Jeżeli u chorego wystąpi napad kolki nerkowej należy wykonać pomoc doraźną. Chory powinien przyjąć środki rozkurczowe i przeciwbólowe. Warto również wykonać ciepłe okłady na okolicę lędźwi.
Kamicę nerkową leczy się głównie farmakologiczne. Skutkiem takiego leczenia jest zmniejszenie kamieni i ich wydalenie przez organizm. Takie działanie będzie przynosiło skutki podczas gdy do czynienia mamy z mniejszymi kamieniami. Większe złogi rozbija się za pomocą litotrypsji, czyli rozkruszania kamieni przy pomocy fal wstrząsowych. Ten zabieg pozwala uniknąć operacji, jednak jeżeli kamienie będą za duże, jest to jedyna opcja.
Nawrotom kamicy nerkowej można zapobiec poprzez zmianę stylu życia. Po pierwsze zmianie powinna ulec dieta, a chory powinien przyjmować odpowiednie ilości płynu. Warto również pamiętać o systematycznych i kontrolnych wizytach u nefrologa.
Przynajmniej raz w życiu u 10% mężczyzn i 5% pań pojawia się kolka nerkowa. Warto więc wiedzieć jak jej przeciwdziałać i jak należy postępować w przypadku jej pojawienia. Tylko szybka reakcja pozwoli na uniknięcie poważniejszych problemów.