Diagnoza: białaczka...I co dalej?

20.07.2016
0
Diagnoza: białaczka...I co dalej?
Słysząc słowo białaczka u większości ludzi pojawia się skojarzenie - wyrok. Oczywiście jest to ciężka choroba, jednak nie zawsze jest ona równoznaczna ze śmiercią chorego.

Białaczka to grupa nowotworów złośliwych atakujących krew człowieka. Dotyka ona ludzi bez względu na wiek, płeć, czy inne czynniki. W szpiku kostnym zaczynają namnażać się komórki nowotworowe i krążyć po obiegu krwi, trafiając między innymi do węzłów chłonnych, nerek, wątroby itp. 

Szanse na wyleczenie białaczki są różne, zależy to od wielu czynników. Jak jednak rozpoznać tę sprytną chorobę? W zależności od tego czy jest to białaczka przewlekła, czy też ostra możemy wyróżnić dwie grupy objawów. Wśród objawów wskazujących na białaczkę ostrą zauważyć można:

- pojawienie się nagłego złego samopoczucia

- szybszy oddech

- przyspieszone bicie serca

- krwotoki z nosa

- zawroty głowy

- szumy uszne

- pojawiają się zmiany skórne

Jeżeli jednak chodzi o białaczkę przewlekłą, stan pacjenta pogarsza się powoli. Chory czuje zmęczenie, osłabienie, łatwiej łapie infekcje, jednak bardzo często tłumaczy to innymi przyczynami. Dopiero w późniejszym etapie pojawiają się bardziej typowe objawy. 

W zależności od rodzaju białaczki, możliwości jej wyleczenia też są różne. W przypadku białaczki ostrej, istnieje bardzo duża szansa na wyleczenie pacjenta. Ostre białaczki można podzielić jeszcze na: szpikowe (OBSz) i limfoblastyczne (OBL). Ten drugi rodzaj występuje częściej u dzieci, natomiast białaczka szpikowa u dorosłych.  Większość dzieci chorych na białaczkę da się wyleczyć i aż 80% dzieci z OBL może liczyć na pełne wyleczenie. Nieco gorzej plasują się statystyki wyleczenia osób dorosłych z ostrej białaczki. Jednak statystycznie podaje się, że pełnemu wyleczeniu podlega około 54% chorych dorosłych.  

 

Cięższa do wyleczenia jest białaczka przewlekła, która częściej dotyka osób dorosłych. Została ona jeszcze podzielona na 2 rodzaje: szpikową i limfatyczną. Przewlekła białaczka szpikowa (PBSz) powstaje przez specyficzną mutację genetyczną, przez którą pojawia się zmutowany gen BCR/ABL. Niestety umieralność na przewlekłą białaczkę szpikową jest duża. Pełne wyleczenie w większości przypadków zapewnić może przeszczep szpiku kostnego, jednak wielu chorych nie kwalifikuje się do tego zabiegu. Drugi rodzaj przewlekłej białaczki to limfatyczna, dotykająca głównie starsze osoby. Jest ona spowodowana limfocytami B, naciekającymi różne organy i szpik kostny. Może nie dawać objawów nawet przez kilkanaście lat, a jej leczenie polega głównie na przedłużeniu życia pacjenta. Tak jak w poprzedniej sytuacji tak i w przypadku przewlekłej białaczki limfatycznej duże szanse na wyzdrowienie daje przeszczep szpiku kostnego, niestety i w tym przypadku bardzo rzadko do niego dochodzi. 

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Bardzo często ich jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Światełkiem w tunelu dla wielu ludzi jest pobranie szpiku od niespokrewnionego dawcy, dlatego ważne jest aby każdy zdrowy człowiek zarejestrował wolę oddania szpiku kostnego w przypadku znalezienia genetycznego bliźniaka. Znalezienie dawcy jest mało prawdopodobne i wynosi 1 do nawet kilku milionów. Im więcej ludzi zostanie zarejestrowanych jako potencjalni dawcy, tym odnalezienie genetycznych bliźniaków będzie łatwiejsze. A być może to właśnie Ty będziesz miał okazję uratować komuś życie. 

Pomocą w szukaniu niespokrewnionych dawców zajmuje się między innymi Fundacja DKMS i to na ich stronie internetowej znaleźć można wskazówki jak stać się dawcą szpiku kostnego.

Napisz komentarz

Podobne artykuły