Co kryje się za tajemniczym zaburzeniem zwanym hipogonadyzmem hipogonadotropowym?

19.07.2016
0
Co kryje się za tajemniczym zaburzeniem zwanym hipogonadyzmem hipogonadotropowym?
Hipogonadyzm u mężczyzn zwany również niewydolnością hormonalną jąder to zaburzenie związane z zaburzeniem pracy jąder, komórek Leydiga i komórek Sertoliego. Jakie są jego objawy i jak leczy się to zaburzenie? Zapraszamy do lektury.

Niewydolność hormonalna jąder może pojawić się zarówno w życiu płodowym, okresie dojrzewania, ale także u juz dorosłych mężczyzn. Jest ona spowodowana zaburzeniami w produkcji hormonów, może to być lutropina, lub folitropina albo zaburzenia obu hormonów jednocześnie. Wyróżnić możemy dwa rodzaje hipogonadyzmu:

a) hipogonadyzm pierwotny. Jest wynikiem: zaburzeń genetycznych, zaburzeń w okresie płodowym,  urazami mechanicznymi, zapaleniem jąder, wadami wrodzonymi, stosowanymi środkami farmakologicznymi, zatruciami, czy używkami..

b) hipogonadyzm wtórny, może być między innymi spowodowany: zaburzeniami układu podwzgórze-przysadka, procesem zapalnym i autoimmunologicznym, schorzeniami psychicznymi, urazami czaszki, czy operacjami neurochirurgicznymi. 

W zależności od momentu pojawienia się zaburzenia hormonalnego, może ono dawać różne objawy, jednak wśród najczęściej występujących wymienia się:

- spodziectwo, bądź wnętrostwo

- brak owłosienia w trakcie dojrzewania

- brak mutacji głosu

- brak wzwodu i wytrysku

- brak popędu płciowego

- zmęczenie/osłabienie

- eunuchoidalna budowa ciała

- ginekomastia (powiększenie piersi)

- zanik mięśni

- suchość i bladość skóry

- wypadające owłosienie łonowe i pod pachami.

- niedorozwój, a nawet brak jąder

Zaburzenie hormonalne jąder można zdiagnozować przy pomocy badań krwi (morfologia, badania hormonalne), a także usg jąder. Leczenie zaburzenia polega głównie na podawaniu hormonów - testosteronu. Czasami jednak konieczne jest usunięcie jednego jądra.

Hipogonadyzm to zaburzenie hormonalne wpływające bardzo negatywnie na cały organizm człowieka. Oprócz odpowiedniej opieki farmakologicznej, chorym należy zapewnić opiekę psychologiczną, w celu monitorowania ich stanu psychicznego.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Zaburzenia hormonalne częstą przyczyną niepłodności u kobiet!

Hormony spełniają bardzo wiele funkcji w naszym organizmie. Między innymi odpowiadają za rozmnażanie. W jaki sposób wpływają na nasze życie i jak można odwrócić ich negatywne działanie postaramy się wyjaśnić w artykule.

31.05.2016
0
ilustracja do artykułu Jesteś w ciąży? Zbadaj tarczycę!

Nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży powoduje negatywne skutki. U kobiet starających się o dziecko może to być niepłodność, natomiast u ciężarnych - odklejenie łożyska, nadciśnienie ciążowe, a nawet poronienia.

12.05.2021
0
ilustracja do artykułu Przysadka mózgowa odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Tak niewielki narząd jak przysadka mózgowa ma za zadanie wydzielenie 6 hormonów stanowiących prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

05.02.2016
0