Ćwicz z nami swoją koncentrację!

08.07.2016
0
Ćwicz z nami swoją koncentrację!
Codziennie czegoś zapominasz? Łatwo Ciebie zdekoncentrować? A może ciągle wydaje Ci się, że o czymś zapomniałeś? Najwyższy czas pomyśleć o polepszeniu swojej koncentracji!

Odpowiedni poziom koncentracji jest nam potrzebny w codziennym życiu. Dzięki niej jesteśmy w stanie skupić się na danej czynności, zjawisku, czy przedmiocie przez określony czas. Koncentracja wpływa na nasze zachowanie i umiejętności. Jest potrzebna nie tylko do efektywnej nauki, ale również w pracy. Często jednak ludzie zapominają o tym, że zwiększenie koncentracji jest możliwe przy pomocy odpowiednich ćwiczeń. 

Każdy człowiek przychodzi na świat z pewnymi predyspozycjami, podobnie jak z umiejętnością koncentracji. Na pewno każdy zna osobę, która może robić kilka rzeczy jednocześnie; słuchać muzyki ucząc się, z drugiej zaś strony inni będą potrzebowali do tego kompletnego wyciszenia. Wydajność koncentracji może się polepszyć, jeżeli będziemy o nią odpowiednio dbać i trenować. 

Ogromny wpływ na nasz organizm ma woda. Bardzo często podkreśla się, że wpływa ona pozytywnie na nasze ciało, zapominając że ma również wspaniały wpływ na naszą koncentrację. Odwodnienie organizmu bowiem powoduje senność, apatię, nerwowość a to prowadzi dalej do dekoncentracji.

W przypadku koncentracji dużą rolę odgrywa również aktywność fizyczna. Dzięki dotlenieniu mózgu i nawet najmniejszemu ruchowi nasze ciało regeneruje się psychicznie. Warto więc przed ważnym egzaminem, czy wydarzeniem zrelaksować się poprzez aktywność fizyczną. 

Bardzo duży wpływ na koncentrację ma również dieta. Codziennie powinniśmy przyjmować odpowiednią ilość wartości odżywczych i witamin. Aby zwiększyć koncentrację warto pamiętać, aby w diecie nie zabrakło: ryb, ziemniaków, pieczywa pełnoziarnistego, musli, orzechach itp.

Na rynku dostępne są również wszelkiego rodzaju ćwiczenia usprawniające koncentrację, a wśród nich wymienia się między innymi:

- sudoku

- krzyżówki

- układanie puzzli

Jeżeli ciągle czegoś zapominasz możesz również sporządzić listę czynności do wykonania. Stwórz plan dnia, miesiąca, zapisuj ważne wydarzenia. Jest wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że zapomnisz o danej sprawie. 

Możesz również codziennie ćwiczyć koncentrację skupiając się na mało interesującym przedmiocie, każdego dnia starając się wydłużyć czas skupienia. Jeżeli jest możliwość - najważniejsze zadania można realizować rano, gdy mamy możliwości największej koncentracji.

Często podkreśla się, że to dzieci mają największe problemy z koncentracją, tym bardziej jeżeli dana rzecz jest dla nich mało interesująca. Warto w takich przypadkach często robić przerwy i tak samo jak w przypadku dorosłych - rzeczy wymagające dużej koncentracji należy wykonywać rano. Umiejętności koncentracji wraz z wiekiem będą się zwiększać, jednak warto pomyśleć o ćwiczeniach przy pomocy gier edukacyjnych już u najmłodszych. Może to być nie tylko atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego, ale i dobre ćwiczenie. Należy jednak kontrolować ilość czasu spędzanego przed komputerem i tabletem. 

Pomocna przy problemach z koncentracją może być również aromaterapia. Zapachy mięty, rozmarynu, czy cytryny mogą zwiększyć naszą koncentrację. A co jest również ogromnym plusem, można ją stosować kilka razy dziennie. 

Kończąc chcielibyśmy przedstawić kilka zasad, którymi należy kierować się jeżeli chcemy zwiększyć naszą koncentrację.

1. Zadbaj o relaks i odpowiednią ilość snu.

2. Jeżeli nie masz podzielnej uwagi, odizoluj się od hałasu i rozpraszających dźwięków.

3. Dbaj o porządek w miejscu nauki.

4. Pamiętaj o odpowiedniej diecie i dotlenianiu mózgu.

5. Ćwicz koncentrację skupiając się na danym przedmiocie.

6. Nie zapominaj o dobrym oświetleniu w miejscu nauki.

7. Pij wodę!

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Mężczyźni a kryzys wieku średniego.

Kryzys wieku średniego to kolejny etap w życiu prawie każdego mężczyzny. Objawia się m.in. zrezygnowaniem, poczuciem przygnębienia, złością, depresją czy monotonią w związku.

31.07.2017
0
ilustracja do artykułu Leki przeciwdepresyjne mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

Depresja jest ciężka chorobą, dla wielu osób wręcz niemożliwą w czasie ciąży. Ten czas zazwyczaj kojarzy się ze szczęściem, z radością a nie z przygnębieniem. Bagatelizowanie choroby może przynieść fatalne skutki.

10.03.2016
0
ilustracja do artykułu Molestowanie seksualne? Mobbing w pracy? Sprawdź czy dotyczą Ciebie...

Przemoc jest tematem, którego nie powinno się wstydzić - wręcz przeciwnie należy dużo o niej rozmawiać. Nie bać się wstydu przed emocjami i nie bać się konsekwencji.

20.04.2016
0