• Warszawa
 • Wrocław
 • Poznań
 • Kraków
 • Gdańsk
 • Łódź
 • Szczecin
 • Bydgoszcz
 • Lublin
 • Katowice
 • + 10 km
 • + 20 km
 • + 50 km
 • + 100 km
 • + 200 km

Zakrzepica u kobiet w ciąży może być powodem poronień.

11.02.2016 3 komentarzy
Zakrzepica u kobiet w ciąży może być powodem poronień.
Zakrzepica jest zaburzeniem krzepliwości krwi w organizmie i jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, ponieważ często w początkowej fazie nie ma żadnych objawów.

Jest to choroba, która w przypadku braku leczenia może się skończyć śmiercią zarówno dla dziecka w łonie matki jak i dla samej matki.

U kobiet w ciąży pojawia się najczęściej w okolicach bioder i w momencie kiedy panuje w organizmie burza hormonów. Wówczas zwiększa się lepkość krwi co sprzyja powstawaniu zakrzepów. Jednocześnie ucisk powiększonej macicy spowalnia przepływ krwi z nóg. Kobiety bardzo często nie zwracają no to większej uwagi, gdyż myślą że opuchlizna nóg to naturalne zjawisko w ciąży. Zaleca się wówczas stosowanie rajstop uciskowych. Samo powstanie zakrzepu w żyle i przyklejenie się do ściany naczynia  nie jest tak groźne jak ryzyko oderwania się fragmentu, który następnie dociera do tętnicy płucnej, powodując zator. W tym przypadku dochodzi do zatrzymania oddechu i krążenia.  

Często zakrzepica jest uwarunkowana genetycznie, mówimy wtedy o trombofili. Wpływ na ryzyko trombofili mają różnego rodzaju mutacje. Takie mutacje mogą mieć związek z innymi chorobami. Jedną z takich mutacji jest C677T MTHFR. Mutacja ta zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Downa, wady cewy nerwowej oraz ryzyko poronień. Istnieje możliwość wykonania testu w kierunku trombofili. Jest to badanie, w którym badane są geny MTHFR oraz gen protrombiny. Wykonuje się je poprzez pobranie wymazu z buzi a następnie poddawane jest analizie laboratoryjnej. 

Takie badanie daje nam pewną jasność czy jesteśmy w grupie ryzyka. Tak jak każde badanie tak i to powinno być skonsultowane ze specjalistą najlepiej genetykiem. 

Czy możemy przeciwdziałać zakrzepicy? 

Tak możemy a najbardziej zaleca się ruch. Osoby, które długie godziny spędzają w pozycji siedzącej najbardziej narażone są na ta chorobę. Nie mówimy tutaj o jakiś specjalnych ćwiczeniach czy też nadmiernej aktywności fizycznej. Chodzi przede wszystkim o to, żeby jak najczęściej próbować  rozprostować kości. Pomogą również regularne spacery oraz zdrowa dieta, w której należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. 

Jak objawia się zakrzepica?

Tak jak wcześniej zostało wspomniane jest to choroba, która postępuje w organizmie bardzo „cicho” i bezobjawowo. Jednak jeśli już zaczynają się pojawiać pierwsze objawy to możemy wśród nich wyróżnić:

- ból nóg od kolan w dól,

- obrzęk kończyny dolnej,

- zaczerwienie skóry na nodze, 

- duszności w klatce piersiowej,

- ból w klatce piersiowej.

Nie można bagatelizować takich objawów, ponieważ tylko wcześnie wykryta choroba pozwoli szybko i skutecznie kobiecie w ciąży powrócić do zdrowia. Bardzo często w przypadku stwierdzenia choroby kobiety muszą przyjmować zastrzyki. Podaje się wówczas heparynę podskórnie. Zastrzyki robione są w brzuch jednak  nie jest to zagrożenie dla płodu ponieważ lek nie przechodzi przez łożysko.

Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zapisz się na wizytę:

Ostatnio dodane

Ostatnio komentowane

Podobne artykuły

Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

17.10.2016 9 komentarzy

Rocznie na raka piersi w Polsce umiera około 5 tysięcy kobiet. Część z nich to młode, mające przed sobą całe życie osoby. Warto więc pamiętać, że wczesne wykrycie raka piersi może zwiększyć szanse na szczęśliwe życie.

Jak radzić sobie z rwą kulszową w ciąży?

Jak radzić sobie z rwą kulszową w ciąży?

30.06.2016 2 komentarzy

Rwa kulszowa to przypadłość ludzi w różnym wieku, różnej płci, dotykająca również kobiety w ciąży. Są one w grupie ryzyka ze względu na kilka zmian zachodzących w ich organizmie. Jakie to zmiany i jak zmniejszyć dolegliwości bólowe?

Twoja lokalizacja: nieokreślona