Sezon na opalanie rozpoczęty! Jak uniknąć oparzeń słonecznych i jak je leczyć gdy się już pojawią?

27.06.2016
0
Sezon na opalanie rozpoczęty! Jak uniknąć oparzeń słonecznych i jak je leczyć gdy się już pojawią?
Piękna, równomiernie opalona skóra - kto z nas o tym nie marzy? Gdy tylko na niebie pojawiają się promienie słońca, a temperatura rośnie miliony ludzi na całym świecie rozpoczynają „walkę o opaloną skórę”.

W wielu krajach bycie opalonym jest modne, a osoby o jasnej karnacji często są dyskryminowane. W związku z tym, każdy rozpoczyna opalanie, aby skóra zmieniła swój kolor na bardziej brązowy i wyglądała zdrowo. Oczywiście niepodważalny jest fakt, że opalanie oprócz opalenizny wytwarza hormon szczęścia i dostarcza organizmowi ważnej witaminy - D3. Z drugiej jednak strony dermatolodzy ostrzegają przed nierozważnym opalaniem. Warto również dodać, że oczywiście opalona skóra wygląda ładnie, ale bardzo łatwo popaść ze skrajności w skrajność i przesadzić z opalaniem. 

Promieniowanie słoneczne może być niebezpieczne dla naszego organizmu. Można je podzielić na trzy kategorie, a dokładniej:

a) promieniowanie IR - czyli tzw. promieniowanie cieplne, podczerwone. Zbyt długie wystawienie się na ten rodzaj promieniowania powoduje przegrzanie, a nawet udar.

b) promieniowanie UVA to tzw. promieniowanie ultrafioletowe przenikające do głębokich warstw skóry. Ten rodzaj przyczynia się do powstawania czerniaków. 

c) promieniowanie UVB, jego wnikanie jest płytsze od promieniowanie ultrafioletowego, jednak może być przyczyną oparzenia skóry.

Nieodpowiedzialne opalanie może prowadzić do wielu niebezpiecznych konsekwencji. Nadmierne i nieprzemyślane wystawianie się na słońce może powodować:

- oparzenia słoneczne - objawiające się zaczerwienieniem skóry, pieczeniem a nawet bólem. Dodatkowo odczuwana może być gorączka, a nawet katar. 

- czerniaka czyli jednego z najpoważniejszych nowotworów skóry.

- udar słoneczny, spowodowany przegrzaniem organizmu. Może powodować takie objawy jak: mdłości, wymioty, uderzenia ciepła, czy osłabienia.

Pomimo tego, że opalanie może być niezdrowe dla organizmu - nie trzeba z niego całkowicie rezygnować. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach zdrowego opalania:

1. Do opalania używaj preparatów zawierających odpowiedni wskaźnik SPF. Pamiętaj o tym, aby krem dobrze wyschnął. Jeżeli planujesz kąpiel używaj kremu wodoodpornego. Warto szczególną uwagę przywiązywać do dokładnego posmarowania wrażliwych miejsc, takich jak: nos, ramiona itp.

2. Nie przebywaj zbyt długo na słońcu, unikaj opalania w godzinach 11-15.

3. Nie zapominaj o odpowiednim nakryciu głowy.

4. Pod żadnym pozorem nie zasypiaj na słońcu.

5. Opalaj się stopniowo, daj się przyzwyczaić skórze.

6. Obserwuj swój organizm i pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu w trakcie upalnych dni. 

7. Dzieci do 2 roku życia nie powinny się opalać.

8. Zakrywaj zmiany skórne. 

Jeżeli jednak podczas opalania nie zastosowałeś powyższych rad i na Twoim ciele pojawiło się oparzenie słoneczne, podpowiadamy jak zmniejszyć jego objawy. Po pierwsze ulgę poparzonej skórze może przynieść preparat z kojącym aloesem. Warto również użyć znalezionego w lodówce kefiru, bądź chudego mleka. Ten babciny sposób zmniejszy pieczenie skóry i ból. Oczywiście, aby nie odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości ubranie powinno być luźne. 

Tylko odpowiedzialne i rozważne opalanie się pozwoli uniknąć bolesnych dolegliwości. W tym przypadku lepiej nie podążać za innymi i modą, a opalać się z rozsądkiem. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba pojawiająca się najczęściej u osób od 30 do 60 roku życia, ale również u niemowląt mających 3 miesiące bądź mniej. Jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?

21.07.2016
0
ilustracja do artykułu Retinoidy - skuteczne, ale i niebezpieczne!

Retinoidy to grupa organicznych związków chemicznych obejmujących witaminę A i jej analogi. Mają one zbawienny wpływ na nasz organizm, jednak czy są one bez wad?

29.07.2016
0
ilustracja do artykułu Dermatolog potrzebny od zaraz - czyli jak skutecznie leczyć trądzik!

Trądzik to przekleństwo wielu osób nie tylko młodych, ale i starszych. Pojawienie się trądziku na twarzy bardzo często zmienia życie każdego człowieka.

07.01.2016
0