• Warszawa
 • Wrocław
 • Poznań
 • Kraków
 • Gdańsk
 • Łódź
 • Szczecin
 • Bydgoszcz
 • Lublin
 • Katowice
 • + 10 km
 • + 20 km
 • + 50 km
 • + 100 km
 • + 200 km

Zaburzenia hormonalne częstą przyczyną niepłodności u kobiet!

31.05.2016 5 komentarzy
Zaburzenia hormonalne częstą przyczyną niepłodności u kobiet!
Hormony spełniają bardzo wiele funkcji w naszym organizmie. Między innymi odpowiadają za rozmnażanie. W jaki sposób wpływają na nasze życie i jak można odwrócić ich negatywne działanie postaramy się wyjaśnić w artykule.

Nieprawidłowe stężenie hormonów w organizmie wpływa negatywnie nie tylko na kobiety, ale i na mężczyzn. U kobiet mogą one wpłynąć na cykl menstruacyjny, a co za tym idzie, na jej płodność. U płci przeciwnej natomiast hormony mogą wpłynąć negatywnie na spermatogenezę (proces powstawania i dojrzewania plemników). W związku z tym planując starania o dziecko, warto sprawdzić czy partnerzy mają odpowiednie stężenie określonych hormonów w organizmie. 

Hormony nie wpływają tylko na cykl menstruacyjny, ale również między innymi na wzrost, czy  odpowiedni metabolizm. Bez określonych hormonów w ciele kobiety nie rozwijałaby się komórka jajowa, a także niemożliwe byłoby utrzymanie ciąży. Każdy hormon w organizmie kobiety ma różne funkcje. Estrogen odpowiada za rozrost błony śluzowej, natomiast tzw. FSH, czyli  hormon folikulotropowy ma zadanie doprowadzić do rozwoju pęcherzyków, w których znajdują się komórki jajowe. Za przygotowanie macicy do przyjęcia zarodka odpowiada natomiast progesteron. Jeżeli pojawi się nieodpowiednie stężenie któregoś z hormonów rozpoczynają się problemy z zajściem w ciążę, bądź jej utrzymaniem. 

Istnieje kilka istotnych schorzeń, czy zaburzeń wpływających na niepłodność u kobiet. Jedno z nich to zespół policystycznych jajników. U kobiet, które zmagają się z tą chorobą produkowana jest za duża ilość męskich hormonów. W związku z tym, pojawia się niedobór wcześniej wspomnianego hormonu FSH, a idąc dalej - rozpoczynają się problemy z uwolnieniem pęcherzyka Graafa a na jajnikach pojawić się może torbiel. 

Staranie o dziecko może zaburzać również tzw. hiperprolaktynemia. Jest to choroba polegająca na zwiększonej ilości prolaktyny w organizmie. Jest ona produkowana w przysadce mózgowej i odpowiada za utrzymanie i stymulację laktacji, ale również zmniejszanie stężenia LH i FSH. Jeżeli u kobiety pojawia się zaburzenie w produkcji tego hormonu, wstrzymania owulacji, a co za tym idzie braku możliwości zajścia w ciążę. 

Wśród przyczyn hormonalnych powodujących problemy z zajściem w ciążę, wymienia się również zaburzenia fazy lutealnej. Jest to faza występująca zaraz po owulacji. Zaburzenie związane jest z niewystarczającą produkcją progesteronu wytwarzanego przez ciałko żółte. W związku z tym faza lutealna skraca się, a utrzymanie ciąży bez opieki ginekologa, jest ciężkie. Takie zaburzenia występują często u kobiet z PCOS, ale również z wcześniej omawianą hiperprolaktynemią. 

W jaki sposób można rozpoznać zaburzenia hormonalne u kobiet? Wśród częstych objawów wskazujących na te problemy wymienić można:

-zaburzenia miesiączkowania;

-migreny, złe samopoczucie;

-obfite/słabe krwawienia;

-obrzmienie i bolesność piersi, pomimo braku ciąży;

-nadmierne owłosienie;

-zaburzenia wagi ciała, nagłe chudnięcie/przybieranie na wadze;

-problemy z zajściem w ciążę.

Jeżeli u kobiety występują niepokojące objawy warto zgłosić się z nimi do endokrynologa. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie badań na stężenie hormonów we krwi. Odpowiednie leczenie farmakologiczne może pomóc ustabilizować poziom hormonów.

Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zapisz się na wizytę:

Ostatnio dodane

Ostatnio komentowane

Podobne artykuły

Twoja lokalizacja: nieokreślona