Twoje oczy też lubią odpoczynek.

23.04.2021
1
Twoje oczy też lubią odpoczynek.
Zmysłu wzroku używamy przez większość dnia, jednak część z nas pomija codzienne dbanie o niego.

Istnieje wiele przyczyn przemęczenia oczu, między innymi są to: nieodpowiednia ilość snu, zbyt długa praca przy komputerze czy nieodpowiednie dieta.  Dla wszystkich osób chcących  zadbać  o  swój wzrok przygotowaliśmy kilka cennych rad. 

Pamiętaj o odpowiedniej długości snu

Czy nie chciałbyś, aby twoje oczy wyglądały świeżo i były wypoczęte ?

Jeżeli tak, nie możesz zapominać o odpowiednio długim śnie. Wzrok każdego z nas lubi czasem odpocząć, robi to poprzez sen. Według większości lekarzy dorosły człowiek powinien przesypiać ok. 8 godzin. Jeżeli jest to trudne do wykonania, ze względu na twój styl życia czy pracę - rób krótkie drzemki w ciągu dnia. Już 15-minutowa przerwa  może pomóc oczom  w zakończeniu dnia bez bólu i podrażnień.

Oczy też potrzebują ćwiczeń

Gimnastyka być może nie kojarzy się  z wypoczynkiem, ale  zdecydowanie dla twoich zmęczonych ciągłym patrzeniem w jeden punkt oczu, będzie ogromnym relaksem. Każde ćwiczenie możesz wykonywać w każdej części dnia. Wystarczy, że otworzysz szeroko oczy i bez poruszania głową popatrzysz w lewo, a  po kilku sekundach w prawo. To samo ćwiczenie należy wykonać patrząc w górę i w dół. Na końcu wykonaj kilka serii ruchów po skosie. Warto tutaj dodać, że każde z ćwiczeń trzeba powtarzać kilka razy. Dla urozmaicenia i większego odpoczynku, możesz również wykonać ćwiczenie polegające na poruszaniu oczami po okręgu lub po ósemce. Przytoczona gimnastyka może spowodować u ciebie dyskomfort, w takim wypadku można ją zastąpić obserwowaniem pewnego punktu, który zmienia kierunek ( może to być poruszający się po ulicy człowiek). 

Nawilżanie oczu kroplami

Zmęczonym oczom ulgę mogą przynieść różnego rodzaju krople. Z jednej strony mogą  to być preparaty zmniejszające przekrwienie spojówek, czy obkurczające naczynia krwionośne (np. Visine). Z drugiej zaś strony mogą to być krople zawierające kwas hialuronowy, który jest naturalnym nawilżaczem oczu (np. Hylo-Comod, VisioCare, Hialeye). W aptekach dostępne są także preparaty tzw. sztucznych łez, stosowane podczas leczenia suchego oka (np. Systane, Blink lub Lacrimal).

Nie zapominaj o luteinie

Luteina jest antyoksydantem, który zwiększa barierę ochronną siatkówki oka. W części siatkówki zwanej plamką żółtą występują jej  śladowe ilości, stanowiąc filtr chroniący przed promieniowaniem UV.  W walce o zdrowie oczu nie wolno zapominać o suplementach diety na bazie luteiny, które są dostępne w aptekach bez recepty. Dodatkowo w naszej codziennej diecie nie powinno zabraknąć żółtka jajek, czy warzyw, takich jak: sałata, kapusta włoska, brokuły, szpinak, a także pietruszka, które są naturalnymi źródłami luteiny.

Co z okładami ?

Naturalne okłady można znaleźć w naszych lodówkach. Ogórki zawierają bardzo sporo wody, dlatego po schłodzeniu w lodówce stanowią idealny, zimny okład. Pozostawienie plastrów ogórka na powiekach przez 2-3 minuty skutecznie orzeźwi zmęczone oczy. 

Innym skutecznym składnikiem okładów może być  herbata. Wystarczy zaparzyć herbatę(czarną lub zieloną), zaczekać aż się ochłodzi i wykonywać okłady na powieki przez 15-20 minut.

Bardzo dobrze sprawdzi się również ziele świetlika zawarte w kroplach, w kremie, żelu, czy w postaci domowego kompresu  może przynieść  ukojenie, zwalczyć opuchliznę i sińce. Podobne działanie posiadają również kwiat rumianku i koper włoski. W celu przyrządzenia naparu, należy dodać do 0,5 l gorącej wody, 25 gramów suszonego rumianku, kopru włoskiego czy świetlika lekarskiego (można także sporządzić mieszankę tych ziół). Następnie gotujemy całą mieszkankę przez  15 minut, odcedzamy i studzimy, by na końcu przygotować kompres i trzymać go na oczach przez 20 minut.

Gdy potrzebujemy kompresu przeciwzapalnego, przeciwbakteryjnego, czy kojącego, wystarczy przygotować wywar z nagietka lekarskiego 

Co natomiast dla posiadających cienie i opuchliznę pod oczami? Wystarczy, że zastosuje się mleczny kompres, moczony w zimnym mleku. Takie okłady trzymamy na powiekach, do czasu aż nie zaczną robić się ciepłe. 

Innym sposobem relaksu dla oczu może być lawenda. Do 0,5 l wody wystarczy dodać jedną kroplę olejku lawendowego i dokładnie wymieszać. W przygotowanej mieszance, zanurzamy wacik i kładziemy na zmęczone oczy. Dodatkowo zapach lawendy pomoże ci się zrelaksować. Podobnie działa woda różana, którą wraz z wacikiem umieszczany na powiekach na 20 minut. 

Często mrugaj!

Podstawową zasadą dbania o oczy, jest odpowiednio częste mruganie. Tym bardziej jest to ważna czynność, kiedy pracujemy przy komputerze, lub w inny ciągły sposób patrzymy w jeden punkt, męcząc równocześnie nasz wzrok. Dlaczego jest to takie ważne? Gdy nie mrugamy woda, która jest w naszych łzach paruje, tym samym powodując wysychanie oczu. Idąc dalej pojawić się mogą u nas takie objawy jak uczucie piasku w oczach, a co gorsze- zespół suchego oka. Takie dolegliwości mogą powodować u nas mocne pogorszenie wzroku, dlatego nie można ich lekceważyć. 

Masaż...?

Istotną czynnością, aby przynieść ulgę twojemu wzrokowi jest masaż oczu. Może wydawać się to dziwne, ale często taki masaż wykonujemy instynktownie uciskając łuk brwiowy. Dla relaksu twoich oczu, wystarczy kilkusekundowe uciskanie przemienne brwi i skóry pod oczami. 

Rób przerwy

Według większości specjalistów praca przy komputerze bardzo niszy nasz wzrok. Pamiętaj, że należy co godzinę robić 5- minutowe przerwy. W tym czasie wystarczy, że odejdziemy od stanowiska pracy, popatrzymy przez okno, czy zasłonimy oczy dłonią. Interesujący może wydawać się fakt, że warto patrzeć na kolor zielony, ponieważ relaksuje on wzrok. Może warto zainwestować w roślinę, lub cokolwiek zielonego w miejscu pracy? 

Zimna woda - pobudzenie

Nie wolno zapominać o przemywaniu oczu zimną wodą podczas ich zmęczenia. Dokładnie odwrotnie należy postępować wieczorem, kiedy chcemy oczyścić i przygotować do odpoczynku nasz wzrok, przemywamy oczy ciepłą wodą. 

Twoje oczy lubią świeże powietrze...

Można powiedzieć, że również twoje oczy lubią spacery. Nawet jeżeli jest to krótkie wyjście, dla twojego wzroku ma zbawienny wpływ. Jeżeli jednak jest to nie możliwe, podejdź do okna i popatrz w dal. Zobaczysz jak pomoże to, twoim zmęczonym oczom.

Co z oświetleniem?

Większość z nas oglądając telewizję wyłącza światło. Takie zachowanie prowadzi do szybszego zmęczenia wzroku, więc należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu, również podczas oglądania telewizji. Oczywiście trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie podczas pracy. W takich sytuacjach sprawdzą się lampy na regulowanym ramieniu. Nie wolno jednak pracować przy tzw. świetlówkach, ze względu na emitowane przez nie światło migające. Takie zastosowanie bardzo szybko męczy nasze oczy, nawet jeżeli nie zauważamy jego migania.  

O czym jeszcze nie wolno zapominać ?

1. Zawsze używaj dobrych okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV. Nie stosuj ich tylko latem, ale i w słoneczny, zimowy dzień. Promienie słońca odbijające sie od śniegu, bardzo rażą nasze oczy, tym samym przyspieszając ich zmęczenie. 

2. Staraj się nie pocieraj ręką oczu, które bolą lub swędzą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przemycie ich letnią wodą.

3. Podczas czytanie trzymaj książkę około 40 cm od twarzy. Unikaj czytania na leżąco, zdecydowanie najlepszą pozycją dla twojego wzroku będzie pozycja siedząca.

4. Pamiętaj o dodatkowym nawilżaniu powietrza, w otoczeniu, w którym przebywasz. Często wietrz pokój, zainwestuj w nawilżacz powietrza.

5.  W miarę możliwości unikaj dymu tytoniowego, który podrażnia oczy. 

6. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu. Ilość wypitej przez ciebie wody, decyduje o odpowiednim pokryciu gałki ocznej. 

7. W walce ze zmęczeniem oczu pomoże ci odpowiednia dieta bogata w witaminę A i E, cynk, magnez, a także witaminę C. Oczywiście, nie zapominaj o wcześniej wspomnianej luteinie. 

8. Noś okulary z antyrefleksem. Antyrefleks w okularach likwiduje wszystkie fałszywe odbicia, w związku z tym do naszego mózgu dochodzi tylko prawdziwy, a nie zaburzony obraz. Oprócz tego takie okulary chronią nasz wzrok przed falami elektromagnetycznymi, emitowanymi przez monitory.

9. Wszystkie problemy konsultuj ze specjalistą. Jeżeli twoje oczy zbyt szybko się męczą, czy czujesz pogarszający się wzrok - odwiedź okulistę. A może pracujesz przy komputerze? Zapytaj się twojego lekarza, jaką pomoc wybrać. Nigdy nie bagatelizuj problemów zdrowotnych, ponieważ może to prowadzić do jeszcze większego pogorszenia stanu zdrowia.

10. Podczas widocznych objawów zmęczenia, możesz sięgnąć po kremy kojące i napinające skórę wokół oczu. Łagodzą one nie tylko obrzęki, ale sińce pod oczami. Oprócz natłuszczania skóry. Warto tu podkreślić, że trzeba pamiętaj jednak i stosować takie preparaty z umiarem, ponieważ zawierają substancje podrażniające. 

11. Czytaj ulotki środków zmniejszających opuchliznę i cienie pod oczami. Większość z nich zawiera w sobie dużo chemii, dlatego lepiej udaj się do apteki i poproś o poradę specjalistę. 

Komentarze

Monika 23.11.2015, 07:43

Od zawsze cierpię na piekący ból oczu, wypróbuje waszych wskazówek- może tym razem się uda.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Czy wiesz co to Syndrom Widzenia Komputerowego?

Pracujesz przed komputerem, bądź podobnym urządzeniem przez kilka godzin dziennie? Jeżeli tak - możesz cierpieć na CVS, czyli Syndrom Widzenia Komputerowego.

28.06.2016
0
ilustracja do artykułu Zamierzasz nosić soczewki kontaktowe? Oto kilka cennych rad!

Soczewki kontaktowe zyskują coraz większą popularność wśród osób chcących zrezygnować z konieczności noszenia okularów korekcyjnych. Dzieje się tak dzięki kilku cechom soczewek.

25.02.2016
0
ilustracja do artykułu Podejrzewasz u siebie Zespół Suchego Oka? Koniecznie przeczytaj artykuł!

Masz suche i piekące oczy? Przebywasz kilka godzin dziennie w klimatyzowanym pomieszczeniu, bądź spędzasz kilka godzin dziennie przed komputerem? Dobrze trafiłeś - pomożemy wyjaśnić co może być Twoim problemem.

17.05.2016
0