• Warszawa
 • Wrocław
 • Poznań
 • Kraków
 • Gdańsk
 • Łódź
 • Szczecin
 • Bydgoszcz
 • Lublin
 • Katowice
 • + 10 km
 • + 20 km
 • + 50 km
 • + 100 km
 • + 200 km

Trądzik problemem nie tylko dojrzewających nastolatków!

27.06.2016 3 komentarzy
Trądzik problemem nie tylko dojrzewających nastolatków!
Trądzik przez wiele osób kojarzony jest głównie z problemem dojrzewających nastolatków. Niestety jednak dotyka on także osoby dojrzałe, mając nie tylko inny przebieg, ale i przyczyny powstawania.

Kiedy z problemem trądziku zmaga się młodzież - uważamy to za całkiem normalny przejaw dojrzewania. Część nastolatków ma poważniejsze problemy, inni okres dojrzewania przechodzą bez dolegliwości co nie ma wpływu na późniejsze pojawienie się problemów skórnych. Od dłuższego czasu dermatolodzy zauważają tendencję wzrostową występowania trądziku u osób dorosłych, głównie u kobiet. Jakie są więc tego przyczyny? Wśród głównych przyczyn powstawania trądziku wymienia się w przypadku dorosłych osób stres i dietę. Oba te czynniki zwiększają ilość produkowanego przez skórę łoju. Taki proces powoduje pojawienie się zaskórników, a rozwój bakterii w zapchanych gruczołach łojowych jest bardzo szybki. 

Trądzik u osób dorosłych jest inny, niż ten występujący u dorastającej młodzieży. Przede wszystkim jest on zlokalizowany w innych miejscach, a dokładniej najczęściej występuje on w dolnej części twarzy. Poza tym nie jest on tak rozległy i rozsiany, a przyjmuje postać określonej zmiany. Co nie jest miłą wiadomością dla dorosłych posiadających trądzik  - jest dość ciężki do wyleczenia.

Jak więc leczyć trądzik występujący u osób dorosłych? Pierwszym krokiem oczywiście powinna być wizyta u dermatologa. To on oceni skalę rozwoju trądziku i wdroży odpowiednie, indywidualnie dopasowane leczenie. Jako pierwsze zazwyczaj próbuje się przyjmowania antybiotyków i pochodnych witaminy A. Ważne jest aby terapię prowadzić pod ścisłym nadzorem lekarza, ponieważ leczenie nie tylko może zwiększyć wrażliwość skóry, ale i w przypadku kobiet w ciąży - uszkodzić płód. Aby rozpocząć taką terapię należy więc, wykluczyć ciążę, sprawdzić poziom cholesterolu, jak również ograniczyć opalanie. Wraz z postępem kuracji rozpoczyna się również leczenie miejscowe przy użyciu maści z antybiotykiem.

 

Podczas walki z trądzikiem u dorosłych należy szczególną uwagę przywiązywać do codziennej pielęgnacji. Dobór odpowiednich kosmetyków to podstawa. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki zawierające: retinol, witaminę C/E, wyciąg z aloesu i alg. Co dwa, trzy dni skórę należy dogłębniej oczyścić przy pomocy peelingu, dzięki czemu pory zostaną oczyszczone. Kobiety powinny również pamiętać o tym, że skóra powinna oddychać, dlatego też do kosza należy wyrzucić wszelkie kosmetyki zatykające pory. Warto zaś zakupić kosmetyki antybakteryjne, przyspieszające walkę z uciążliwą dolegliwością. 

Pomimo powszechnych opinii trądzik nie pojawia się tylko o młodych osób w trakcie dojrzewania. Warto więc dbać o skórę w każdym wieku, pamiętając o odpowiedniej diecie i minimalizacji ilości stresu. Szybkie rozpoczęcie leczenia daje duże możliwości wyleczenia trądziku.

Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zapisz się na wizytę:

Ostatnio dodane

Ostatnio komentowane

Podobne artykuły

Łupież – przyczyny i leczenie.

Łupież – przyczyny i leczenie.

28.07.2017 0 komentarzy

Łupież jest wstydliwa oraz kłopotliwą dolegliwością i niestety dotyka wielu z nas. Jego skutki czyli białe płatki są zauważalne na prawie każdym kolorze ubrań zwłaszcza na tych czarnych.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

21.07.2016 7 komentarzy

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba pojawiająca się najczęściej u osób od 30 do 60 roku życia, ale również u niemowląt mających 3 miesiące bądź mniej. Jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?

Twoja lokalizacja: nieokreślona