Przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa - Objawy i leczenie.

31.12.2015
0
Przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa - Objawy i leczenie.
Przepuklina w okolicy odcinka lędźwiowego jest najczęstszym schorzeniem kręgosłupa i uszkadza struktury układu nerwowego. Niestety jest to choroba, która coraz częściej dotyka młodych ludzi.

Bardzo często poprzez przepuklinę dochodzi do powstania dyskopatii. Wyróżniamy przepuklinę dyskową oraz przepuklinę oponowo rdzeniową. Pierwsza z nich powstaje na skutek przesunięcia krążka międzykręgowego w kanale kręgosłupa, który uciska struktury nerwowe. Natomiast druga jest wrodzoną wadą kręgosłupa. Powstaje ona już w 3-4 tygodniu życia płodowego. 

Najczęstszym objawem przepukliny jest ból kręgosłupa, który może prowadzić do mrowienia i drętwienia kończyn. Inne objawy to zaburzenie czucia kończyn, skurcze mięśni, zmniejszony zakres ruchliwości, pogorszenie funkcji chodu. Bardzo często są to promieniujące bóle do biodra i nogi. Zdarza się, że przepuklina prowadzi do przypadłości zwanej zespołem ogona końskiego, który objawia się nietrzymaniem moczu i stolca. 

Co powoduje powstanie przepukliny

Przepuklina bardzo często powstaje na skutek urazu np. wypadku samochodowego lub dźwignięcia czegoś ciężkiego. Jednak najczęściej powstaje od przeciążenia, które może powstać na skutek uprawiania sportów ekstremalnych czy długotrwałej pracy siedzącej. Niestety również brak aktywności fizycznej znacznie osłabia mięśnie a co za tym idzie otyłości która szybko prowadzi do przepukliny.

Czasami nawet zajęcia codzienne jak podnoszenie zakupów jest źle wykonywane (podnosimy na prostych nogach a nie ugiętych). Innymi przyczynami przepukliny jest osteoporoza, stres, przebyte urazy, wąski kanał kręgosłupa czy też brak odpowiednich stabilizacji tułowia. Sporo osób zapomina również o właściwych warunkach bytowych. 

Jak leczyć przepuklinę

Każdy rodzaj przepukliny jest leczony w inny sposób. Wszystko jest uzależnione od objawów. Do najczęstszych metod leczenia zaliczamy:

- domowe sposoby: leżenie i odciążanie kręgosłupa

- fizykoterapię

- leki na rozluźnienie mięśni

- operacje

- zastrzyki z kortyzonu 

- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

- kinezyterapię

Aby zapobiec powstaniu przepukliny należy pamiętać o aktywności fizycznej i ćwiczeniach które bardzo szybko wzmocnią nasze mięśnie. Dodatkowo pomoże to ustabilizować wagę. Ważne jest aby każda aktywność była dobrana odpowiednio do wieku, ponieważ nie może ona obciążać kręgosłupa. Należy pamiętać aby stanowisko pracy było również odpowiednio dostosowane, zarówno w warunkach biurowych jak też w przypadku pracy fizycznej np. w fabryce. 

Materac na którym śpimy też powinien być odpowiednio wyprofilowany. 

Przepuklina jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością ale możemy jej uniknąć przestrzegając powyższych zasad i tym samym zmniejszymy ryzyko unikniemy operacji.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Zastój krwi w układzie powierzchniowym żył przyczyną powstawania żylaków.

Żylaki to schorzenie, które powstaje w wyniku trwałych i workowatych poszerzeń żył. Objawia się ciężkością nóg i otępiałym bólem. Częściej powstaje u kobiet niż u mężczyzn.

05.04.2016
0