Łupież – przyczyny i leczenie.

28.07.2017
0
Łupież – przyczyny i leczenie.
Łupież jest wstydliwa oraz kłopotliwą dolegliwością i niestety dotyka wielu z nas. Jego skutki czyli białe płatki są zauważalne na prawie każdym kolorze ubrań zwłaszcza na tych czarnych.

Ci z nas, którzy cierpią na tą przypadłość często mają tłustą skórę głowy, jest to wynik nadczynności gruczołów wokół korzeni włosów. Łupież może mieć jednak wiele przyczyn, jedną z nich jest przesuszona skóra głowy ale jak się okazuje nie jedyna.

Przyczyny łupieżu.

Oto trzy najczęstsze przyczyny przez które pojawia się łupież:

- Częstą przyczyną powstawania łupieżu jest choroba zwana łojotokowym zapaleniem skóry. Ma ona wpływ na skórę głowy, twarzy oraz górnej części ciała. Objawia się przeważnie swędzącą, czerwoną skórą głowy oraz łuszczycą a wywołuje je grzyb Malassezia furfur. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry odbywa się przez stosowanie kremów i szamponów a także przyjmowanie suplementów diety zawierających kwas omega-3.

- Łuszczyca jest równie częstą przyczyną łupieżu. To schorzenie bardzo wstydliwe z uwagi na powstające w jego wyniku srebrzyste, łuszczące się plamy na skórze występujące m.in. w okolicach głowy, brwi, ramion, kolan i łokci. Metod leczenia łuszczycy jest kilka: stosując maści, lecznicze kąpiele, zastrzyki i medykamenty oraz terapię światłem. Żadna z nich jednak nie umożliwia całkowitego usunięcia objawów.

- Przesuszona skóra głowy będąca wynikiem stosowania niektórych kosmetyków lub chorób skóry głowy. W jej wyniku skóra może się łuszczyć i w konsekwencji powodować łupież.

Sposoby walki z łupieżem.

- Masaż głowy: wystarczy podgrzać oliwę z oliwek i rozpocząć masowanie skóry.

- Płukanka: suszoną pokrzywę zalej szklanką wody, używaj naparu do ostatniego płukania włosów.  Pokrzywę możesz zastąpić suszonym tymiankiem i postępuj tak samo jak w przypadku pokrzywy.

- Ekstrakt z olejku herbacianego: to równie skuteczny środek w walce z łupieżem jak wyżej wymienione. Kup olejek i szampon, który ma go w składzie.

Powszechnie wiadomo, że łupież jest uciążliwą chorobą skóry, zatem nie warto się z nim męczyć i wypróbować podane sposoby jak najszybciej. Bardzo istotna jest także zmiana nawyków żywieniowych – one również mają wpływ na powstawanie schorzenia. Skóra powinna być odżywiona nie tylko na zewnątrz ale też od wewnątrz dlatego właściwe odżywianie się jest takie ważne. Dietę warto wzbogacić w takie produkty jak:

- Łosoś i inne ryby zawierające kwas omega-3

- Produkty zawierające witaminy B6, E i A

- Produkty, które zawierają lecytynę, np. soję.

- Produkty bogate w cynk, np. chude mleko, jaja, ostrygi

Stosując domowe sposoby na pozbycie się łupieżu oraz przestrzegając odpowiedniej diety z pewnością pomogą wygrać z tym schorzeniem.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Sprawdzone sposoby na swędzenie po ugryzieniu komara!

Ugryzł nas komar, a na skórze w punkcie ugryzienia wyskoczył swędzący bąbel. Co zrobić aby załagodzić nieprzyjemne uczucie swędzenia? Jest na to kilka prostych sposobów.

02.06.2021
0
ilustracja do artykułu Dbaj o skórę codziennie!

Skóra to skomplikowany system chroniący nas nie tylko przed zimnem, czy promieniami słonecznymi, ale również przekaźnik informacji ze świata zewnętrznego.

05.02.2016
0
ilustracja do artykułu Trądzik problemem nie tylko dojrzewających nastolatków!

Trądzik przez wiele osób kojarzony jest głównie z problemem dojrzewających nastolatków. Niestety jednak dotyka on także osoby dojrzałe, mając nie tylko inny przebieg, ale i przyczyny powstawania.

27.06.2016
0