Leki przeciwdepresyjne mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

10.03.2016
0
Leki przeciwdepresyjne mają negatywny wpływ na rozwój płodu.
Depresja jest ciężka chorobą, dla wielu osób wręcz niemożliwą w czasie ciąży. Ten czas zazwyczaj kojarzy się ze szczęściem, z radością a nie z przygnębieniem. Bagatelizowanie choroby może przynieść fatalne skutki.

Ciąża to okres bardzo emocjonalny dla kobiety. W momencie kiedy zachodzi w ciąże przybywa milion myśli na minutę o tym jak to będzie, czy da radę, co zrobi aby dziecko urodziło się zdrowe. Takie i wiele innych pytań pojawia się każdego dnia. Jedna część kobiet przechodzi przez ten etap bez problemu a druga popada w depresję. Bardzo często dzieje się tak, że tej choroby nie dostrzeże kobieta tylko osoby ją otaczające. Bardziej narażone są kobiety młode lub kobiety bez stałych partnerów. Wynika to z braku bliskości i wsparcia. Kobiety czują się samotne, niepotrzebne, nie maja z kim podzielić się swoimi przeżyciami zarówno tymi dobrymi jak i tymi złymi. Do tego dochodzi ciężka sytuacja finansowa i brak wsparcia.

Natomiast w przypadku kobiet, które wszystko mają zwanych bizneswomen ciąża może wywołać zagrożenie. Może to być zagrożenie w postaci utraty wysokiego stanowiska czy też zmiany sylwetki na gorszą po porodzie. Wszystko jest uzależnione od charakteru kobiety. Z ciążą radzą sobie lepiej osoby, które są elastyczne. Nie boją się zmian, nowych sytuacji w życiu i mają wysoką samoocenę. Gorzej dzieje się w przypadku kobiet lękliwych, nie umiejących radzić sobie z otoczeniem i mających pesymistyczny obraz świata. 

Wśród najczęstszych przyczyn powstania depresji w ciąży możemy wyróżnić:

- przeprowadzka do innej miejscowości,

- złe relacje z partnerem lub z matką,

- brak pracy,

- choroby psychiczne w rodzinie,

- choroby przebyte,

- przebyte poronienia.

Wykrycie depresji u kobiety w ciąży nie jest łatwe. Najprędzej są w stanie zauważyć to osoby z otoczenia, które obcują na co dzień z ciężarną. Widzą jak reaguje na pewne sytuacje i jak się zachowuje każdego dnia i o różnych porach dniach. Kobieta sama nie jest w stanie tego dostrzec tym bardziej, że pierwszy trymestr ciąży obniża samopoczucie kobiety i zachodzi w organizmie wiele zmian mówiących o wahaniach hormonów. Około 30 % kobiet w początkowej fazie przeżywa stany depresyjne. Jednak jeśli zaczynają się nasilać powinny być powodem do niepokoju. Kiedy zaburzony zostaje rytm dnia czyli jeśli kobieta z rana jest zmęczona a nocami nie może spać może to być pierwszy objaw depresji. Inny objaw to zachwianie łaknienia. Do tego dochodzą problemy z koncentracją i z pamięcią. Kobiety bardzo często zaczynają reagować płaczem na wiele sytuacje, czasami przepłakują całe dnie. Nie widzą rozwiązania z wyjścia z błahych sytuacji. Wszystko staje się dla nich problemem a niekiedy nie mają ochoty żyć. W takim przypadku należy szybko zgłosić się z ciężarną do psychologa aby stan kobiety jak i dziecka się nie pogorszył. Taki specjalista po krótkim wywiadzie jest w stanie ocenić stan pacjentki i dobrać odpowiednią metodę leczenia. 

Kobietom w ciąży zazwyczaj odradza się przyjmowanie leków zwłaszcza antydepresyjnych, ponieważ mogą mieć one zły wpływ na płód. Antydepresanty mogą spowodować przedwczesny poród lub stanowią ryzyko urodzenia dziecka chorego. Każda oznaka depresji wymaga konsultacji lekarskiej ponieważ nieleczona depresja może mieć jeszcze gorszy skutek. Lekarze zazwyczaj decydują się na mało inwazyjną metodę leczenia czyli terapię. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj przekłada się na czas po porodzie, ponieważ w przypadku leków istnieje ryzyko przejścia ich przez łożysko do krwiobiegu dziecka. 

Jednak istnieją wyjątkowe sytuacje gdzie leczenie farmakologiczne jest wskazane i nie ma innej metody aby uratować ciężarną. Wówczas stosowany jest jeden sprawdzony lek w najmniejszej możliwej dawce. Taki lek wprowadzany jest dopiero po okresie pierwszych trzech miesięcy ciąży kiedy istnieje mniejsze ryzyko poronienia. Pierwsze trzy miesiące to najważniejszy czas życia, ponieważ w tym okresie  wykształca się wiele narządów dziecka. Lek jest odstawiany około trzech czterech tygodni przed porodem.

Należy pamiętać, że to wyjątkowe i uzasadnione sytuacje kiedy kobiety ciężarne są leczone antydepresantami. 

Nie ma jednoznacznych badań, które mogłyby wskazywać jak leki antydepresyjne wpływają na płód. Szacuje się tylko, że około 3% stosowanych leków ma negatywny wpływ na wady rozwojowe dzieci. Dlatego tak ważne jest aby leczenie nie było podejmowane na własną rękę. 

Aby uniknąć choroby kobiety w ciąży powinny o siebie dbać. Powinny odpoczywać, unikać stresujących sytuacji i zadbać o odpowiednią ilość snu. Zaleca się odpowiednią gimnastykę dla kobiet w ciąży oraz spacery, które dostarczą organizmowi dużą ilość endorfin tzw. hormonów szczęścia. Do tego dobra książka i melisa do picia a depresja będzie kobietom w ciąży obca.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Zwierzęta domową receptą na codzienne problemy.

Zwierzęta pełnią ważną rolę w naszym życiu. Część z nich jest członkami rodziny, inne pomagają w gospodarstwie, a jeszcze inne stanowią pomoc w stanach chorobowych.

18.01.2016
0
ilustracja do artykułu Mężczyźni a kryzys wieku średniego.

Kryzys wieku średniego to kolejny etap w życiu prawie każdego mężczyzny. Objawia się m.in. zrezygnowaniem, poczuciem przygnębienia, złością, depresją czy monotonią w związku.

31.07.2017
0
ilustracja do artykułu Nerwica natręctw, czyli kilka słów o obsesjach i kompulsjach.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zwane również nerwicą natręctw skłaniają chorych do wykonywania określonych czynności, a także wywołują u nich pojawienie się natrętnych myśli. Jaka jest przyczyna występowania tej choroby i jak się ją leczy?

24.05.2016
0