Kwiecień i maj...okres pylenia wielu drzew, który doprowadza dzieci do alergii!

09.05.2016
0
Kwiecień i maj...okres pylenia wielu drzew, który doprowadza dzieci do alergii!
Każdy kto ma w domu małego alergika przeżywa teraz coś co jest bardzo często mylone z przeziębieniem. Czy każdy jest w stanie rozpoznać alergię? A może się zastanawia czy istnieje jakieś rozwiązanie na to aby uniknąć alergii na pyłki?

Kiedy zaczynamy widzieć, że dziecko kicha, zaczyna trzeć oczy, które bardzo często łzawią a z nosa leci wodnisty katar to może być to pierwsza oznaka alergii. Do tego bardzo często pojawia się kaszel astmatyczny oraz bolące gardło. Wielu rodziców, których dzieci wcześniej nie miały do czynienia z alergią nie są w stanie rozpoznać czy to przeziębienie czy może alergia. Jedno jest pewne, że należy udać się z dzieckiem do lekarza. Lekarz będzie w stanie nam szybciej pomóc i co najważniejsze zahamuje dalsze objawy choroby.

Kwiecień to okres kiedy najbardziej pyli brzoza. W powietrzu dominuje wiele pyłków, które osadzają się na twarzy i na ubraniach. W tym okresie pyli również topola, wierzba i jesion. Największe stężenie jest w ciągu dnia kiedy mocno świeci słońce i wieje wiatr. Dlatego zaleca się wychodzenie z dzieckiem na dwór najlepiej po deszczu. Jednak jeśli dzień jest słoneczny, wybiera się pory dnia , kiedy stężenie pyłków jest najmniejsze. W tym przypadku będzie to poranek lub wieczór.

Wśród najczęstszych objawów alergii na pyłki możemy wyróżnić :

- katar wodnisty zwany siennym,

- zmiany skórne (pokrzywka),

- astma oskrzelowa,

- napady kichania,

- świąd wewnątrz nosa,

- zapalenie spojówek i pieczenie oczu.

Jak leczyć u dzieci alergię na pyłki?

Niestety nie ma środków, które mogłyby zapobiec alergii w 100%. W przypadku kiedy jedno lub oboje rodziców chorowało na alergię, wówczas w 60% dziecko może być obciążone tymi genami. W przypadku kiedy podejrzewamy alergię u dziecka i pojawiają się opisane wyżej symptomy należy udać się do alergologa na wykonanie testów na skórze. Testy takie wykonywane są u dzieci od 4 roku życia. W przypadku młodszych dzieci wykonuje się testy krwi. Jednak najważniejszą metodą jest obserwacja dziecka w okresach kiedy pylą poszczególne drzewa. Jeśli stan dziecka pogarsza się i choroby pojawiają się u dziecka o tej samej porze to już wiemy, że jest to alergia.

Czy można się przygotować do tego aby zapobiec powstaniu alergii? Niestety nie. Nie ma lekarstwa, które jest w stanie wyleczyć chorego w 100%. Zazwyczaj podaje się leki objawowo i są to leki antyhistaminowe o działaniu miejscowym. Leki te występują w formie tabletek lub spreju. 

Wiele osób korzysta również z odczulania. Jest to metoda, którą najprościej można określić jako stopniowe oswajanie organizmu z alergenem. Podawane są różne dawki alergenu tak długo, aż organizm przestanie reagować. Jednak należy pamiętać, że poprzez taki system możemy uruchomić inny rodzaj alergii typu astma. Istnieje również wiele naturalnych metod leczenia np. ziołami lub homeopatycznie. 

Czy można zapobiec alergii?

W przypadku kiedy podejrzewamy, że nasze dziecko może być alergikiem należy odpowiednio się do tego przygotować a przede wszystkim zmniejszyć kontakt z przyczyną dolegliwości. Do najważniejszych zasad zaliczamy:

1. W okresie kiedy pylą drzewa należy suszyć ubrania w domu.

2. Wychodząc z dzieckiem na dwór należy zabierać ze sobą chusteczki i wodę w celu przemywania buzi.

3. Pamiętać o częstej zmianie ubioru na którym osadzają się pyłki.

4. Wietrzyć mieszkanie wieczorami.

5. Nie otwierać okien w czasie jazdy samochodem.

6. Nie przynosić bukietów polnych do domu.

7. Po powrocie ze spaceru myć ręce i twarz.

Alergia to choroba bardzo uciążliwa - jak się pojawi, zostaje już na całe życie. Lekarze alarmują, że rozwija się w bardzo szybkim tempie i choruje na nią większość społeczeństwa. Jednak należy pamiętać, że pomimo tego, iż jest dziedziczona można próbować uchronić przed nią dziecko, stosując w ciąży profilaktykę antyalergiczną

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Alergia zimą! Czy to możliwe?

Niewielu z nas ma świadomość tego, iż zimą nasz dom staje się pułapką dla alergików . Przegrzane i nie wietrzone mieszkanie staje się miejscem, gdzie szczególnie rozwijają się roztocza.

03.12.2015
0