Jesteś ciągle zmęczony i trwa to już dłuższy czas? To może być Zespół Chronicznego Zmęczenia!

07.06.2016
0
Jesteś ciągle zmęczony i trwa to już dłuższy czas? To może być Zespół Chronicznego Zmęczenia!
CFS (ang. Chronic Fatigue Syndrome), czyli Zespół Chronicznego Zmęczenia jest obecnie uznawany za chorobę cywilizacyjną. Z roku na rok zwiększa się ilość osób cierpiących na to zaburzenie.

Chroniczne zmęczenie ogranicza aktywność człowieka nawet o 50 %. Chorują na niego głównie aktywne zawodowo kobiety, które po pracy zajmują się jeszcze domem i dziećmi. Występuje on zarówno u osób z innymi zaburzeniami, ale również wśród kompletnie zdrowych. Ciężko jest jednoznacznie określić, co powoduje pojawienie się CFS, jednak wśród najczęstszych przyczyn tego zaburzenia można wymienić:

- niedobory składników odżywczych;

- zakażenia wirusowe;

- problemy z metabolizmem kwasu mlekowego w mięśniach;

- zbyt szybki styl życia, przez co ograniczony zostaje czas poświęcony na regenerację sił.

Kiedy można przypuszczać, że i nas dotknął Zespół Chronicznego Zmęczenia? Warto obserwować swój organizm, jeżeli zauważymy że występują u nas poniżej podane symptomy, można podejrzewać, że i my zaczęliśmy zmagania z Zespołem Chronicznego Zmęczenia. Wśród objawów CFS podaje się:

- częste bóle głowy i bóle w klatce piersiowej;

- zmiany masy ciała;

- zmiany alergiczne na skórze;

- podwyższoną temperaturę;

- kołatanie serca;

- bóle mięśni i stawów;

- częste infekcje itp.

Oczywiście podane objawy mogą również wskazywać na inne zaburzenia pracy naszego organizmu, jednak warto skonsultować spostrzeżenia ze specjalistą. Żeby diagnoza CFS została potwierdzona przede wszystkim należy wykonać dodatkowe badania takie jak: morfologia krwi, OB, analiza moczu, badanie hormonów tarczycy. Dzięki bardziej szczegółowym badaniom, można określić, czy diagnoza nie jest innym zaburzeniem. Bardzo często Zespół Chronicznego Zmęczenia mylony jest z zakażeniem wirusem HIV, chorobami reumatycznymi, nowotworami, infekcjami, anemią czy niedoczynnością tarczycy. 

W leczeniu Zespołu Chronicznego Zmęczenia najważniejsze jest określenie jego pochodzenia. W zależności od przyczyny powodującej zaburzenie, należy wprowadzić odpowiednie leczenie. W związku z tym, jeżeli przyczyną będzie brak odpowiedniej ilości składników odżywczych, do diety należy wprowadzić suplementy poprawiające ich stężenie. Jeżeli jednak CFS wynika z przepracowania, jedyną możliwością będzie odpoczynek. Warto również zaopatrzyć się w takie zioła jak: żeń-szeń, czy miłorząb japoński, ponieważ dodają one energii. W codziennej diecie nie powinno również zabraknąć magnezu i żelaza, ich niski poziom powoduje bowiem zmęczenie. W codziennym życiu nie powinno oczywiście zabraknąć aktywności fizycznej, która doskonale wpływa na organizm.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Zaburzenie nerwicowe i ich skutki

Jeśli mówimy o nerwicy to mamy tu na myśli lęk. Jest to lęk przed dniem codziennym, życiem, a do tego dochodzi brak snu, różnego rodzaju bóle, zaburzenia łaknienia i zaburzenia seksualne.

15.02.2016
0
ilustracja do artykułu Schizofrenia - choroba zmieniająca całe życie!

Schizofrenia wbrew pozorom nie jest rozdwojeniem jaźni, jak sądzi większość osób. Czym jest i jakie są jej objawy postaramy się Państwu wyjaśnić.

22.04.2016
0