Choroby autoimmunologiczne - jak je zdiagnozować i leczyć?

29.01.2016
0
Choroby autoimmunologiczne - jak je zdiagnozować i leczyć?
Dotykają prawie 5 % ludzi i mają przewlekły przebieg - co takiego ? Często powodujące kalectwo, lub śmierć choroby autoimmunologiczne.

Są wynikiem reakcji obronnej organizmu na tkanki. Choroby autoimmunologiczne charakteryzują się okresami remisji i zaostrzeń objawów schorzenia. 

W jaki sposób powstają choroby autoimmunologiczne? W zależności od rodzaju choroby można wymienić jej objawy. Wyróżniamy więc choroby narządowo-swoiste, czyli dotykające określonych narządów. Z drugiej zaś strony istnieją choroby układowe, obejmujące różne tkanki. W zależności od konkretnej choroby, występować będą również określone objawy. W taki sam sposób zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, by w jak najlepszy sposób wprowadzić przeciwciała do organizmu. Ponieważ istnieje szereg chorób autoimmunologicznych opisujemy dziś te najczęściej spotykane.

Cukrzyca typu I

Jest to choroba, w której wyniszczeniu ulegają komórki B trzustki, które produkują insulinę. Taki stan powoduje zmniejszenie produkcji insuliny, a z drugiej strony zwiększenie ilości glukozy w organizmie. Warto dodać, że wczesne wykrycie cukrzycy typu I daje duże szanse na normalne życie z chorobą. Możliwość szybkiej diagnozy cukrzycy możliwa jest dzięki oznaczeniu przeciwciał anty-GAD i anty-IA2.

Miastenia

Jest to choroba autoimmunologiczna objawiająca się osłabieniem i zmęczeniem mięśni, które występują nawet po niewielkim wysiłku. Powodem występowania choroby jest reakcja obronna organizmu, tworząca przeciwciała przeciw receptorowi dla acetylocholiny (AChR) mięśni szkieletowych. W celu zdiagnozowania przypadłości należy wykazać słabnięcie pracy mięśni, które  przestaje być widoczne po podaniu określonych lekarstw.

Toczeń rumieniowaty układowy

Toczeń rumieniowaty może dotknąć każdej części ciała chorego, np. skóry, stawów, czy układu nerwowego). Toczeń rumieniowaty ma podłoże genetyczne, jednak istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na tę chorobę, np. przyjmowane lekarstwa, ekspozycja na światło, czy czynniki hormonalne. Niestety w obecnych czasach całkowite wyleczenia tocznia nie jest możliwe, jednak można zmniejszyć występujące objawy, pamiętając o zaleceniach lekarzy specjalistów. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Reumatoidalne Zapalenie Stawów - objawy, przyczyny, leczenie

RZS, czyli Reumatoidalne Zapalenie Stawów co roku pojawia się u nawet 16 tysięcy Polaków. Jest chorobą nieuleczalną, jednak odpowiednio rozwinięta nauka i możliwości leczenia, pozwalają na obniżenie dolegliwości bólowych u chorych.

07.06.2016
1
ilustracja do artykułu Czy wiesz co to fibromialgia?

Fibromialgia to choroba reumatyczna, objawiająca się głównie bólem mięśni, ogólnym zmęczeniem i bezsennością. Jest to choroba trudna do zdiagnozowania, ze względu na wiele czynników. Jakie są jej pozostałe objawy i jak się ją leczy?

20.06.2016
0
ilustracja do artykułu Cierpisz na bóle stawów? Nie martw się, są sposoby walki z nimi…

Stawy to niezwykle ważna część naszego organizmu, łącząca kości i zapewniająca ich odpowiednią ruchomość. Mamy wiele rodzajów stawów, wśród nich można wymienić stawy: kuliste, płaskie, obrotowe, itp.

01.04.2016
0