FTO to gen otyłości. Jak na nią wpływa?

25.03.2016
0
FTO to gen otyłości. Jak na nią wpływa?
Osoby, które odziedziczyły ten gen mają idealną wymówkę do tego aby nie dbać o zdrowy tryb życia. Każda próba kończy się słowami i tak mi się nie uda schudnąć bo przecież moja babcia i mama wyglądały tak samo.

Tymczasem jest to tylko wymówka. Gen FTO jest bowiem jednym z wielu genów, które mogą ale nie muszą przyczynić się do nadmiernego tycia.

Otyłość to choroba na którą ma wpływ wiele genów. Jednak wśród nich możemy wyróżnić dwa, które mają największy wpływ na ten proces. Jest to wspomniany wcześniej gen FTO oraz MC4R. Te geny odgrywają dużą rolę w mechanizmie powstawania otyłości. 

Gen FTO przyczynia się do nadwagi i otyłości. Osoby noszące ten gen mają predyspozycję do ryzyka rozwoju zespołu metabolicznego w przyszłości. Dzięki badaniom naukowym zostało udowodnione, że osoby, które noszą gen FTO ważą średnio 3 kg więcej. Osoby te również częściej zapadają na choroby typu cukrzyca.Natomiast gen MC4R to gen odpowiedzialny za regulację apetytu.

Geny człowieka zawierają informację, które pomagają określić co człowiek powinien jeść i jaki tryb życia prowadzić. Testy DNA są w stanie wykryć jak organizm metabolizuje tłuszcze i węglowodany. 

Choroby towarzyszące genowi otyłości.

Należy pamiętać, że wpływ na przyrost masy ciała ma nie tylko ilość posiadanych genów ale także środowisko. Mowa tutaj przede wszystkim o złej diecie. Dieta odgrywa dominującą rolę w tym procesie. Jednym słowem mówiąc oznacza to, że osoby noszące gen FTO nie zawsze skazane są na otyłość. Wszystko jest uzależnione od trybu życia jaki prowadzą. Jeśli będą odżywiać się zdrowo i lekko to masa ciała utrzyma się na stałym poziomie, a jeśli będzie ona wysokokaloryczna, gen się uaktywni i przyrost masy ciała będzie postępował. 

Nadmierna otyłość może prowadzić do powstania takich chorób jak:

- cukrzyca,

- zespół metaboliczny,

- choroby układu sercowego,

- nowotwory.

Badania naukowe dowiodły, że gen otyłości może mieć związek również z zespołem policystycznych jajników oraz niepłodnością. Z groźniejszych chorób wynika, że istnieje ryzyko ubytku tkanki mózgowej wraz z postępującym wiekiem. Dodatkowo dowiedziono, że w przypadku posiadania genu FTO istnieje większe ryzyko złamania kości biodrowej u kobiet.

Czy można ujarzmić FTO?

Większość społeczeństwa zapomina o tym, że ma ogromny wpływ na stan swojego zdrowia. Tak naprawdę tylko od nas zależy jak będziemy wyglądać i jaki będzie nasz stan zdrowia. Wystarczy odpowiednia dieta, duża aktywność fizyczna i ograniczenie używek typu papierosy i alkohol. Należy pamiętać o ograniczeniu spożywanie produktów przetworzonych typu napoje słodkie. Okazuje się, że zaburzają one mechanizm sytości i mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Istnieje dużo dowodów na to, że główną przyczyną otyłości jest przede wszystkim zła dieta

Zdrowa dieta pozwoli ujarzmić w znacznym stopniu gen otyłości oraz pozwoli zapobiec powstaniu wiele chorób. Poprzez słowa zdrowa dieta rozumiemy:

1. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców.

2. Ograniczenie tłuszczów.

3. Spożywanie produktów zbożowych,pieczywa pełno ziarnistego.

4. Picie dużej ilości wody 1,5 litra dziennie.

5. Dostarczanie organizmowi witamin typu żelazo,jod, wapno,magnez.

Dodatkowo dla osób oznaczonych genem FTO znaleziono nowe rozwiązanie - tak zwaną genodietę. Osoby , które stosują tego typu dietę tracą o 30% szybciej kilogramy niż osoby stosujące standardowe diety. Poza tym taka dieta ma pozytywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną. Jednak nie można zapominać o tym, że decydując się na zdrowy tryb życia należy skonsultować się z dietetykiem czy też trenerem personalnym. Czasami podjęcie takich radykalnych zmian na własną rękę może przynieść odwrotny efekt niż byśmy oczekiwali. Dlatego warto przeanalizować dotychczasowe życie i nawyki żywieniowe a następnie udać się do specjalisty, które pomoże zmienić nam dotychczasowe życie na zdrowsze.  

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Świąteczne potrawy - jedzmy zdrowo i lekko.

Wiele osób zapomina o tym, że świąteczne potrawy nie tylko są pyszne ale mogą być też zdrowe i wspomagać proces odchudzania. Czas świąteczny nie musi być traktowany jako czas małych grzeszków.

24.12.2015
0
ilustracja do artykułu Zdrowe włosy w trakcie laktacji? Czy to możliwe?

W różnych okresach naszego życia, kondycja kobiecych włosów ulega zmianie. Bardzo często dzieje się tak, że po narodzinach dziecka u kobiet rozpoczynają się problemy z włosami.

31.05.2016
0
ilustracja do artykułu Zła dieta, a stres?

Żyjemy w biegu, nie zwracamy uwagi na to co jemy i jak jemy. Coraz częściej unikamy spożywania śniadań, a zdrowe jedzenie wydaje nam się nudne. Niestety takie postępowanie dostarcza naszemu organizmowi dużo stresu.

23.05.2016
0